żelazo jama ustna
Jak żelazo wpływa na nasze zęby i jamę ustną cz. I
Sierpień 14, 2018
Dewitalizacja i ekstyrpacja. Dwie metody leczenia kanałowego
Wrzesień 5, 2018
Pokaż wszystkie

Jak żelazo wpływa na nasze zęby i jamę ustną cz. II

Jak żelazo wpływa na nasze zęby i jamę ustną

Prócz doustnego przyjmowania żelaza, podaje się je również dożylnie lub domięśniowo. Bez względu na sposób aplikowania, pierwiastek może powodować uciążliwe skutki w postaci wymiotów lub inne reakcje układu pokarmowego. Podczas wymiotów, ze względu na kwaśny charakter płynu, szkliwo rozmiękcza się i staje się bardziej wrażliwe na zmianę swojego koloru. Nie należy przyjmować doustnie żelaza bezpośrednio po wymiotach, a jeśli dolegliwości układu pokarmowego utrzymują się przez dłuższy czas, warto zastanowić się nad zmianą formy suplementacji.

Co polepsza a co spowalnia proces wchłaniania żelaza?

Organizm lepiej przyswaja żelazo, jeśli występują m.in.:

  • Witaminy B12,
  • Witaminy C,
  • Niektóre białka jak np. kazeiny, cukry – fruktoza w owocach, mleczna laktoza oraz sorbitol, aminokwasy – lizyny, cysteiny, histydyny,
  • Kwasy organiczne występujące w owocach- cytrynowe, jabłkowe, winowe,

Wchłanianie jest spowolnione jeśli występuje obecność:

  • Fosforanów,
  • Wapnia,
  • Polifenoli,
  • Fityniany zawartej w roślinach strączkowych,
  • Taniny

Żelazo a zdrowe zęby dzieci

Dzieci od urodzenia posiadają w swoim organizmie żelazo, które magazynuje hemoglobina i mioglobina. Znajduje się w kobiecym mleku i dostarcza się dziecku podczas karmienia piersią. Przez pierwsze 6. miesięcy od narodzin, w czasie laktacji zawartość żelaza jest wysoka, a przyswajalność dzięki laktoferynie i laktozie to około 70%. W tym czasie dodatkowa sumplementacja pierwiastka mogłaby doprowadzić do przedawkowania. Z czasem jednak w mleku matki zawartość żelaza obniża się. Aby nie dopuścić do niedoboru, należy skonsultować się z pediatrą oraz stomatologiem. Jest to niezbędne, gdyż niemowlęta które nie są jeszcze w stanie wypić żelaza przez słomkę lub szybko połknąć tabletki, naraża się na niekorzystne działanie na zmianę koloru szkliwa. W przypadku wcześniaków, podczas gdy poziom żelaza jest na niskim poziomie, a dodatkowo traci się pierwiastek na skutek częstego pobierania krwi do analiz, również implementacja będzie konieczna.