Mięśnie kapturowe

0
239
Rate this post

Nietrudno zauważyć w ciągu ostatnich lat wzrost zainteresowania sportami siłowymi wśród społeczeństwa. Niestety, w parze z pasją nie zawsze idzie mądrość i technika. Z tego też powodu planuję napisać kilka tekstów, które przedstawią kulturystykę i podnoszenie ciężarów od racjonalnej strony. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej jednemu z najpopularniejszych sprzętów wykorzystywanych do tego treningu.
Każdy wie, jak wygląda sztanga. Skoro nie ma potrzeby jej opisywania na podstawie wyglądu, przejdźmy od razu do jej części składowych. Składa się ona z gryfu, który jest centralną częścią przyrządu. Ma on postać stalowego gryfu, za który osoba ćwicząca ma sztangę pochwycić. Po bokach sztangi znajdują się obciążniki w postaci ciężkich, stalowych krążków. Najczęściej cięższe krążki zakłada się bliżej środka ciężkości. Ma to oczywiście podstawy techniczne, dzięki temu zyskujemy zwiększoną stabilność. Poza tym warto wspomnieć o zaciskach, które blokują ich zsuwanie się z gryfu.
Jeżeli chodzi o partie mięśniowe, które możemy ćwiczyć za jej pomocą, to zależy to ściśle od wybranego przez nas ćwiczenia. Przy wyciskaniu żołnierskim pracują triceps i mięśnie kapturowe, podczas wyciskania na ławeczce mięsień piersiowy i bark, a przy przysiadach nogi i plecy.