Jeżeli czeka Cię operacja chirurgiczna, warto poznać kilka wskazówek jak się do niej przygotować, aby zwiększyć szanse na jej pozytywny przebieg.

W dniu operacji (czasem również dzień przed, wszystko zależy od lekarza) nie spożywamy posiłków, pijemy tylko wodę lub herbatę, najlepiej niesłodzoną. Operacje chirurgiczne wiążą się często ze znieczuleniem ogólnym, które zdecydowanie lepiej zniesiemy jeżeli nasz żołądek będzie pusty. Po wybudzeniu większość pacjentów cierpi na wymioty, które będą zdecydowanie mniejsze jeżeli wcześniej przestrzegaliśmy głodówki. Zadbajmy również o higienę przed operacją, jeżeli wiemy, że zabieg odbędzie się np. kolejnego dnia, umyjmy się dokładnie i w miarę możliwości usuńmy zbędne owłosienie z okolic, które będą operowane.

Jeżeli operacje chirurgiczne są wcześniej zaplanowane możemy się do nich odpowiednio przygotować, porozmawiajmy więc z lekarzem prowadzącym – może on nam dostarczyć cennych wskazówek i zaleceń, dzięki którym lepiej zniesiemy interwencję chirurgiczną.