Jak żelazo wpływa na nasze zęby?

0
1057
Rate this post

Jak żelazo wpływa na nasze zęby?

Żelazo jest jednym z najważniejszych składników mineralnych dla naszego zdrowia. Teoretycznie nie powinno się ich szeregować, ale jednak bez tego związku nasz organizm nie byłby w stanie tworzyć hemoglobiny, z której powstają erytrocyty, czyli czerwone krwinki we krwi. Niektórzy uważają jednak, że nadmiar żelaza może szkodzić zębom. To mit, który na pewno przydałoby się obalić. A jak wygląda prawda? Jak żelazo wpływa na nasze zęby?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy zwrócić uwagę na główną funkcję żelaza, czyli jego zdolność do zwiększania produkcji erytrocytów. Czerwone krwinki są jednym z najważniejszych składników krwi. Ze względu na swoją specyficzną budowę (nie mają praktycznie żadnych organelli komórkowych) mają zdolność do transportowania tlenu, a wraz z nim różnych substancji odżywczych. Przenoszą je do wszystkich komórek ciała i tkanek, a w tym także i do zębów. Można wręcz powiedzieć, że odżywiają nasze uzębienie od środka. To dzięki nim szkliwo staje się mocne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Teraz już wiemy, jak żelazo wpływa na nasze zęby, dlatego powinniśmy zadbać o to, by nie zabrakło go w naszej diecie. Źródła tego składnika mineralnego dzielimy na dwie grupy. W żywności występuje żelazo hemowe, które znajdziemy głównie w mięsie i podrobach oraz niehemowe, występujące przede wszystkim w zielonych liściach warzyw. Najlepiej wypróbujmy jednak produkty wyposażone w żelazo hemowe. Jest ono znacznie lepiej przyswajane przez organizm i szybciej uzupełnia występujące w nim niedobory.