Turystyka aktywna w polskich górach

0
302
Rate this post

Polska to kraj nizinny, góry położone na południu zajmują jedynie kilka procent powierzchni, ale jest to teren niezwykle ciekawy, zróżnicowany, świetnie nadający się do uprawiania turystyki aktywnej. Trzeba podkreślić, że turystyka aktywna to nie tylko uprawianie sportu, ale również poznawanie walorów przyrodniczych i kulturowych odwiedzanego regionu.

Najbardziej oczywistym sposobem na aktywność w górach jest wędrowanie szlakami turystycznymi. W polskich górach odnajdziemy sporo dobrze oznakowanych ścieżek, przyjaznych schronisk i niezapomnianych widoków. Od jednodniowych wycieczek aż po wielodniowe trekkingi, od leśnych pagórków po skaliste strome szczyty, o każdej porze roku górzysta południowa część Polski ma wiele do zaoferowania turystom.

Niemalże w wszystkich częściach polskich Karpat znaleźć można dogodne miejsca do uprawiania różnych form narciarstwa: od zjeżdżania po przygotowanych trasach obsługiwanych przez wyciągi i koleje linowe aż do narciarstwa biegowego. Trasy są zróżnicowane pod względem trudności, każdy znajdzie coś dla siebie! Ciekawą formą narciarstwa rozwijającą się w Polsce dynamicznie od kilkunastu lat jest skitouring. Dzięki specjalnemu sprzętowi, który umożliwia podchodzenie na nartach pod górę, dla wytrwałych narciarzy szukających spokoju z dala od nartostrad dostępne stały się piękne tereny w Tatrach, Beskidach i Bieszczadach.

Turystyka rowerowa rozwija się w polskich górach od niedawna, ale już zyskała sobie liczne grono zwolenników. Cykliści korzystają głównie z pieszych szlaków jednak co roku powstają również nowe ścieżki przeznaczone tylko dla nich. Rower w górach daje możliwość przemierzania większego dystansu w ciągu jednego dnia niż na piechotę, czerpania satysfakcji z podjazdu i przyjemności z długiego zjazdu rozległą doliną…

Mniej popularnymi, ale zdecydowanie wartymi wspomnienia formami turystyki aktywnej w górach są również np.: turystyka konna, wycieczki psimi zaprzęgami, spływy kajakowe, żeglarstwo, wspinaczka, zwiedzanie jaskiń. Wszystkie wymienione aktywności mogą być uzupełniane poznawaniem odwiedzanego regionu pod kątem przyrodniczym i kulturowym.